Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Či už bolesti, intenzita alebo samotný priebeh krvácania dokáže ženám veľmi znepríjemniť nielen jeden deň. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte. A čím skôr, tým lepšie.

1. Čo je to zdravá menštruácia

Skôr ako sa vydáme za zdravou menštruáciou, mali by sme si ozrejmiť, čo to vlastne zdravá menštruácia je. Píšeme o tom aj na tejto stránke, ale v pár vetách si to zhrňme: Normálna strata krvi počas menštruácie je 80 ml. Pri normálnom krvácaní žena počas 3 hodín nespotrebuje viac ako 1 vložku alebo 1 tampón. Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní. Ideálny cyklus sa pohybuje okolo frekvencie 28 dní. Za normálne môžeme považovať aj rozpätie 21 – 35 dní. Pri zdravej menštruácii žena nepociťuje bolesti.

2. Mám problémovú menštruáciu?

Ak ste sa v prvom kroku nenašli, pravdepodobne máte problémovú menštruáciu. Problémy môžu nastať v rôznych „oblastiach“ menštruačného cyklu. Poznáme silnú menštruáciu, kedy je intenzita krvácania vyššia ako pri zdravej menštruácii. Dlhotrvajúca menštruácia trvá dlhšie ako 7 - 8 dní a je pre ženu veľkou záťažou. Nepravidelná menštruácia nie je veľkým problémom u dospievajúcich dievčat, u zrelej ženy by ste mali pátrať po príčine. Zriedkavá až chýbajúca menštruácia je problémom hlavne u ženy v zrelom veku, ktorá neužíva hormonálnu antikoncepciu. A nemôžeme zabudnúť ešte na bolestivú menštruáciu, ktorá trápi väčšinu žien.

3. Čo mám robiť?

Zapamätajte si jednoduché pravidlo. Ak vás menštruačné bolesti či iné odchýlky od zdravej menštruácie obmedzujú v bežnom živote (nemôžete ísť do školy, práce, divadla a pod.), čiže vám znižujú kvalitu života, je potrebné to riešiť a vyriešiť. Žiadne trápenie doma na gauči! To, že vaša mama mala celý život silnú menštruáciu a prežila to do menopauzy neznamená, že aj vy musíte tento svoj vzácny čas pretrpieť tiež. V súčasnosti máte už veľmi veľa možností ako problematickú menštruáciu regulovať a vyliečiť. Často sa za ňou skrývajú hormonálne zmeny alebo iné vážnejšie deformácie či diagnózy ako myóm maternice, cysty, či endometrióza. Ak ste pred pár rokmi počuli, že krvácanie spôsobené myómami sa dá vyriešiť len hysterektómiou, dnes to už neplatí. Opýtajte sa lekára na farmakologickú liečbu, ktorá vám dokáže pomôcť veľmi rýchlo. Už o tri mesiace môžete prežívať dni bez útrap zo silnej menštruácie a to bez bolestivej operácie.

4.Odkiaľ čerpať informácie?

Ženy si často medzi sebou vymieňajú informácie o svojich cykloch. Aj keď je to intímna záležitosť, je dobré, že sa ženy o svojom cykle rozprávajú čím ďalej tým viac. Aj takto môžu ľahko zistiť, že s ich menštruáciou nie je niečo v poriadku. Čo robiť potom? NAVŠTÍVIŤ ODBORNÍKA – GYNEKOLÓGA. Ženy, prosím vás, neraďte inej žene čo má robiť, ak nie ste lekárka. Každý organizmus je iný a len lekár vie žene s problematickou menštruáciou najlepšie pomôcť. Nečítajte neoverené „odborné“ rady na internete, môžete sa v problémoch len zbytočne zamotať. A ešte dve vety na záver tohto kroku:

  • Chodievajte na pravidelné ročné prehliadky ku gynekológovi.

Ak nie ste spokojná so svojím gynekológom zmeňte ho.

5. Pokoj a trpezlivosť

Po zistení, že váš menštruačný cyklus nie je práve ideálny, máme pre vás jednu radu: zostaňte pokojná. Nič horšie ako stres zo zlého zdravotného stavu by ste pre svoje telo nemohli urobiť. Je lepšie vedieť pravdu – ideálne čo najskôr – aj keď nie je veľmi priaznivá, ale aspoň viete na čom ste a môžete sa konštruktívne postaviť k vyriešeniu celej situácie. Nečakajte zázraky. Vyliečenie môže trvať aj niekoľko týždňov či mesiacov, obrňte sa trpezlivosťou. Pozitívny vzťah k vlastnému telu vám tiež v liečbe pomôže. Hýčkajte sa najviac ako môžete a ako vám okolnosti dovolia ? Urobte svoj život ŽENY opäť krásny a bezstarostný vďaka zdravej menštruácii.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o