Extrémne silná menštruácia, časté močenie či dokonca ťažkosti s trávením. Aj to môžu byť varovné signály myómu maternice.

Myómy sú benígne, teda nezhubné (nerakovinové) nádory, ktoré môžu rásť kdekoľvek v maternici. Najčastejšie sa vyskytujú u žien vo veku 30-50 rokov, ale nie je výnimkou ak sa objavia aj u mladších alebo starších žien. Často sa neprejavujú žiadnymi príznakmi a mnoho žien tak ani netuší, že ich má. Určite by ste však mali spozornieť ak...

  1. Máte nadmerné menštruačné krvácanie – myómy rastú blízko vnútornej strany maternice, produkujú väčšie množstvo tkaniva, ktorého sa potom telo zbavuje, a tým spôsobujú intenzívnejšie krvácanie. Ak počas menštruácie stratíte viac ako 10 polievkových lyžíc krvi, čo predstavuje cca 80 ml, vašu menštruáciu môžete považovať za nadmernú.

 

  1. Vás trápi ostrá bolesť v okolí brucha v istých  obdobiach mesiaca – tento symptóm je veľmi vzácny, no viaceré ženy s myóm ho uvádzajú. Myómy zvyšujú krvné zásobovanie, čo sa môže ojedinele prejaviť ostrou až bodavou  bolesťou v okolí maternice. Porovnáva sa s pichľavou bolesťou pri infarkte. Myómy sú úzko spojené s hormónmi, preto túto bolesť ženy pociťujú hlavne v období  tesne pred začiatkom menštruácie, keď sú hladiny estrogénu najnižšie. 

    menstruacne_bolesti

 

  1. Máte bolesť a tlak v panvovej oblasti - ak sa myómy vo svale maternice alebo mimo neho zväčšia, môžu byť spájané s bolesťami v panvovej oblasti, bolestivou menštruáciou alebo bolesťami počas pohlavného styku. Tieto myómy môžu narásť do veľkých rozmerov a tlačiť na iné orgány, čím spôsobujú pocit bolesti ešte skôr, ako sú zistené. Pacientky sa sťažujú na pocit ťažoby v oblasti panvy alebo cítia hmotu v časti, kde sa myómy nachádzajú. Niekedy môžu ženy dokonca vyzerať ako keby boli tehotné alebo si môžu myóm nahmatať cez brušnú stenu.

 

  1. Máte častejšie nutkanie na močenie - niekedy myóm tlačí na močový mechúr a spôsobuje zvýšenú frekvenciu močenia. Ženy tak vstávajú v strede noci, aby išli na toaletu, často vylúčia iba malé množstvo moču alebo majú problém so samotným vykonaním tejto potreby.

 

  1. Nemôžete otehotnieť - neplodnosť alebo nárast nebezpečenstva potratu sú ďalšími príznakmi myómov, a to hlavne pri ich umiestnení v endometriu (vnútornej strane maternice), v ktorom sa vyvíja plod. Myómy rastúce vo vnútri maternice môžu spôsobiť potrat alebo skomplikovať možnosť počatia.

 

nemozem_otehotniet

 

  1. Máte ťažkosti s trávením - V prípade, že myómy narastú do určitej veľkosti, ženy môžu trpieť pocitom tlaku, ktorý môže viesť k problémom s pohybom črevného obsahu. Ženy s myómami často pociťujú zápchu alebo nadúvanie.

 

  1. Anémia - Z ďalších porúch, ktoré bývajú vyvolávané myómami maternice, je anémia z nedostatku železa. Môže sa vyvinúť po dlho trvajúcom a silnom krvácaní. Farba pleti bledne, môže sa objaviť búšenie srdca, závrat, bolesti hlavy a únava. Chýbajúce železo ľahko doplníte prírodným výživovým doplnkom s obsahom železa, napríklad GlobiFer Forte.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o