Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať. V súčasnosti gynekológov trápia „staré“ 35+ prvorodičky či umelé oplodnenie v neskoršom veku. Je však pravdou, že mnohé ochorenia ženských orgánov v minulosti neexistovali, alebo lepšie povedané, vyskytovali sa v omnoho menšej miere. Hovoríme o polycystických vaječníkoch, endometrióze či myómoch maternice a podobne. Je za tým menštruácia?

Je celoživotne opakujúca sa menštruácia pre ženy vôbec zdravá?

Viete koľkokrát v živote mala menštruáciu vaša prastará mama, ktorá mala 11 detí a 5 prirodzených potratov? Spočítali by sme ich asi veľmi rýchlo. Ženy sa v minulosti veľmi skoro púšťali do založenia rodiny. Interval kedy ženy menštruovali medzi tehotenstvami a následným dojčením bol krátky, niekedy len 2-3 menštruácie za dva roky. A takýto kolobeh trval u ženy niekedy aj 20-30 rokov. V súčasnosti má žena v priemere 2 deti a zvyšok života menštruuje, ak neužíva hormonálnu antikoncepciu alebo inú hormonálnu liečbu, ktorá aktivitu vaječníkov uspáva. Ak by sme si to chceli laicky vypočítať, žena má za svoj fertilný 40 ročný život priemerne 450 krát menštruáciu. Pre ženy v minulosti to mohla byť pokojne iba polovica alebo tretina. Na čo je ženské telo uspôsobené? Na rodenie detí alebo na celoživotné menštruovanie? Prax ukazuje, že celoživotná menštruácia, ktorá so sebou prináša kolísanie hladín hormónov, vyčerpáva kontrolné mechanizmy, na ktorých je závislé zdravie ženských reprodukčných orgánov. Prejavuje sa to potom viacerými ochoreniami, ktoré naše prastaré mamy nepoznali alebo boli v ich dobe omnoho zriedkavejšie.

Silná menštruácia ako predzvesť myómov

Doteraz sme však hovorili len o zdravej menštruácii. Ženské telo je vyčerpané o to viac, ak má žena odchýlky od zdravého krvácania, napríklad vo forme bolestí, nadmerného či dlhotrvajúceho krvácania. Nadmerné menštruačné krvácanie je jedným z najčastejších príznakov myómov maternice (myóm = nezhubný, uzlovitý rast hladkej svaloviny v stene maternice). Áno, existuje veľa spôsobov, ako zabrániť nepríjemnému a trápnemu pretečeniu, ale „zvládanie“ silného krvácania nie je riešením. Neliečené maternicové myómy, hoci nevytvárajú metastázy, môžu narásť niekedy až do enormných rozmerov. Väčšinou sú príčinou nadmerných každomesačných strát krvi, čím môžu zvýšiť riziko vzniku nedostatku železa. Je preto dôležité, aby žena čo najskôr navštívila svojho gynekológa a riešila spolu s ním problémy, ktoré jej signalizuje menštruačné krvácanie.

Anémia z nedostatku železa

Organizmus si nevie mikroživinu železo vytvoriť a je závislý na jeho pravidelnom prísune zo stravy. V niektorých situáciách a životných obdobiach, ako sme napríklad uviedli vyššie, bežná strava nedokáže dostatočne pokryť potrebu železa. Ako zistíte, že máte nedostatok železa? Môžete sa cítiť vyčerpaná, nemáte dostatok energie, prejaví sa u vás syndróm ťažkých nôh. Z estetického hľadiska si môžete všimnúť napríklad padanie vlasov, lámavosť nechtov, bledosť v tvári, takže vám vyskočia aj kruhy pod očami. Ďalej sa k tomu všetkému môže ešte pridružiť bolesť hlavy, závraty, studené ruky a nohy, dýchavičnosť a zrýchlený tlkot srdca, znížená imunita a zvýšená chorľavosť, pokles výkonnosti v práci či škole a v najťažších formách to môže byť aj nepokoj prerastajúci do depresie a nespavosti. Nedostatok železa vám najlepšie potvrdí test, ktorý určuje stav zásobného železa tzv. feritínu.

Ako si železo doplniť?

Je zrejmé, že v tejto situácii je kľúčové, aby ste železo do organizmu doplnili rýchlo a efektívne. Obľúbený Globifer forte obsahuje kombináciu hémového a nehémového železa a využíva tak synergický efekt tejto kombinácie. Siahnite po účinnom výživovom doplnku, ktorý hladinu doplní rýchlo a bez tráviacich ťažkostí. Globifer forte, vďaka obsahu prírodného hémového železa, využíva prirodzené schopnosti nášho čreva a preto doplní chýbajúce železo za kratší čas a bez zápchy, kŕčov či zmien črevnej mikrobioty ako základného piliera našej imunity. Obsahuje fortifikované prírodné hémové železo a je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy, deti od 12 rokov. Neobsahuje ani lepok ani laktózu, a tak ho môžu užívať aj ľudia trpiaci celiakiou, prípadne laktózovou intoleranciou. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje potrava ani nápoje. Kúpite ho bez receptu v lekárni.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o