Návaly tepla, bolesti svalov a kĺbov, stavy úzkosti či poruchy spánku... Po poslednej menštruácii sa niektorým ženám zmení život o 180 stupňov a kvalita života rapídne klesá. To, či budete alebo už patríte do skupiny trpiacich žien v klimaktériu, záleží aj od vašich rozhodnutí. Počuli ste už o menopauzálnej hormonálnej liečbe?

 Vplyv hormónov na klimakterický syndróm

Mechanizmus vzniku klimakterického syndrómu nie je doteraz celkom jasný. Ženy s návalmi tepla či poruchami spánku po ukončení menštruačného krvácania často siahajú po rôznych čajoch či výživových doplnkoch s obsahom fytoestrogénov, aby sa im uľavilo od negatívnych príznakov klimaktéria. Avšak žiadny druh alternatívnej liečby nie je taký účinný ako biologicky identické estrogény v menopauzálnej hormonálnej liečbe. Predpisované lieky znižujú frekvenciu príznakov o 75 % a ich intenzitu až o 87 %. Údaje sa týkajú aj žien po hysterektómii (odstránení maternice). Všetko dokazujú slová odborníka Prof. MUDr. Miroslava Borovského, CSc., ktorý je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR a predsedom Slovenskej spoločnosti pre endokrinológiu, menopauzu a andropauzu: „Odborníkom predpísaná MHL – menopauzálna hormonálna liečba do 60 roku života znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu.“ Ktoré to sú?

Menopauzálna hormonálna liečba

Menopauzálna hormonálna liečba (MHL) obsahujúca estrogény účinne pomáha:

  • lepšie zvládať vazomotorické symptómy (návaly tepla a pod.)
  • znížiť urogenitálnu atrofiu, ktorej dôsledkom ženy pociťujú naliehavé nutkanie na močenie a sú náchylnejšie na infekcie močových ciest
  • zlepšiť pamäť a depresívnu náladu
  • odbúravať poruchy spánku
  • zmierniť bolesti svalov a kĺbov
  • predchádzať vzniku osteoporózy, rakoviny hrubého čreva, cukrovky typu 2 a pravdepodobne aj koronárneho ochorenia srdca a Alzheimerovej demencie
  • priaznivo pôsobiť na kardiovaskulárny status ženy, keďže sa vďaka estrogénom zmenšuje objem ľavej komory a predsiení srdca.

Mýty o hormonálnej liečbe

O hormonálnej liečbe s obsahom estrogénov po menopauze sa toho popísali už mraky neprávd a mýtov. Pritom jej úspešnosť je až 90 %! Profesor Borovský k tomu dodáva: „Kvôli démonizácii hormonálnej liečby máme dnes zvýšený počet žien, ktoré trpia na chronické ochorenia vyššieho veku. Verím, že spolu s mojimi kolegami dokážeme naše krásne ženy presvedčiť, že klimaktérium nemusia pretrpieť, pretože máme k dispozícii moderné a účinné prostriedky a terapie, ktoré majú dokonca aj pozitívne vedľajšie zdravotné dôsledky.“

Americká štúdia s počiatku milénia, ktorá vystrašila ženy. Bola objektívna?

Chceme byť predsa zdravé a vitálne čo najdlhšie a keď nám k tomu vie dopomôcť moderná veda súčasnosti, išli by sme samy proti sebe, ak by sme to nevyužili. Odkiaľ pochádzajú naše pochybnosti o hormonálnej liečbe po menopauze? Americká štúdia WHI, ktorá v roku 2002 vyvolala taký negatívny ohlas v médiách a následne u verejnosti ohľadom užívania hormonálnej terapie, stála na trochu vratkých nohách. Ženy, ktoré sa jej zúčastnili mali nadváhu (dve tretiny), fajčili (viac ako polovica) a boli liečené na vysoký krvný tlak (viac ako tretina) a mali aj relatívne vysoký vek (priemerný vek 63 rokov). Všetky tieto faktory negatívne ovplyvnili výsledky preventívnej štúdie, ktorá si naopak vyžadovala účasť len zdravých žien.

Dohoda lekára a pacientky je dôležitá

Články z amerických médií boli prevzaté bez hlbšieho zamyslenia a čo je horšie, aj bez vyjadrenia odborníkov, ktorí sa problematikou na Slovensku zaoberajú. Ako sú pacientky pre menopauzálnu hormonálnu liečbu posudzované u nás na Slovensku?Liečba u nás prebieha zodpovedne a hormonálnou terapiou liečime len zdravé ženy, ktorým pomôže. Verím, že slepé nasledovanie Ameriky je v tomto prípade kontraproduktívne. Konečné rozhodnutie o liečbe by vždy malo vychádzať zo vzájomnej dohody lekára a správne informovanej pacientky,“ dodáva profesor Borovský.

Čo dodať na záver? Nájdite si vlastnú cestu, ako zmierniť prípadné klimakterické symptómy, ale správne informácie hľadajte u najpovolanejších – u našich doktorov, gynekológov.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o