Samozrejme, o menštruácii sa každé dievča dozvie skôr či neskôr. Jedna vec je vidieť ju u mamy, sestry, spolužiačky a iné ju naozaj „dostať“. A že to je darček na najmenej tridsať rokov, o ktorý až tak nestojíme, ale bez neho to nejde, je realita

Očakávanie dospelosti:

Žijeme v dobe informačnej. Deti už nečerpajú skúsenosti z bežného prostredia, ale v súkromí sa ponárajú do virtuálneho priestoru. Poviete si, že Doktor Gúgl situáciu vyrieši za vás, ale pozrime sa na situáciu bližšie.

mama

Predstavte si, že vaša dcéra zadá do vyhľadávača slovo menštruácia a ako prvé jej ponúkne stránku internetovej encyklopédie. Čo sa dočíta? „Menštruácia alebo menštruačný cyklus označuje periodické fyziologické zmeny v tele ženy, ktoré sú pod kontrolou reprodukčného hormonálneho systému a nevyhnutné pre reprodukciu. Menštruačné cykly u žien sa typicky vyskytujú na mesačnom základe medzi pubertou a menopauzou. Okrem ľudí majú menštruačné cykly len veľké opice, na rozdiel od estrického cyklu u väčšiny druhov cicavcov.“ Tak. Aký máte z týchto riadkov pocit? O nič lepšie to nie je ani pri ďalších odkazoch. I keď populárnou formou, ale predsa sa vaša vystrašená dcéra dočíta samé technické detaily o odlupujúcej sa sliznici, reprodukčnom cykle, prípadne jej stránka rovno ponúkne hormonálnu antikoncepciu. Veru, informácie o menštruácii sú dôležité, ale matkina skúsenosť v kombinácii s citlivým prístupom sú oveľa cennejšie. Prvú zásadnú otázku, ktorú rodičia v súvislosti s informovaním o menštruácii riešia, nie je pritom AKO, ale KEDY tému nastoliť. Keďže nejde o jednorazovú záležitosť, mali by sme ju dávkovať postupne. Dcéra by mala od matky vedieť, že menštruácia je tu každý mesiac, patrí k životu ženy a jedného dňa ju dostane aj ona sama. Ako ale odhadnúť ten správny čas na hlbší rozhovor? Dobrá cesta je zabezpečiť knihu pre dievčatá o dospievaní už okolo desiateho roku života a nechať ju si v nej čítať s láskavou ponukou, že keby sa chcela na niečo spýtať, môže prísť za vami. Veď aj vy ako mama ste raz boli dievčaťom.

google

Držíme spolu:

Môžete jej povedať o svojej prvej menštruácii. Nehanbite sa, medzi matkou a dcérou je ten najdôvernejší vzťah na svete. Sú veci, o ktorých sa vaše dieťa nedozvie z kníh ani z internetu. Spomeňte si ako ste čakali, keď vám začali rásť prsia, kedy už prídu „krámy“, „menzes“, „perióda“, „mrcha“... Keď fenoménu dáte rôzne mená a vyslovíte ich nahlas, odbúrate tým zbytočnú plachosť na obidvoch stranách. Strach z nepoznaného, len si ho priznajte. Povedzte dcére, že menštruácia nepríde len tak ako blesk z jasného neba, nezastihne ju počas vyučovania a nenechá s pretečenými nohavicami na posmech celej triede. Rozprávajte jej, že menštruácii predchádzajú rôzne individuálne špecifiká, najbežnejšie zaužívané pod skratkou PMS (predmenštruačný syndróm). Ukážte jej, kde sú vložky, ako sa používajú a jednu jej pribaľte pre prípad potreby do školskej tašky. Prvá menštruácia začína nenápadne, zopár kvapkami krvi, ktorá môže byť nezvyčajne hnedá. Pripravte ju, aby nepanikárila. Menštruácia nie je strašiak, ale hranica, ktorá z nej čisto z pohľadu biológie urobí – ženu. Prežili ste to vy, zvládne to aj ona. Bez väčšieho stresu. Dôležité je, že sa o vás môže oprieť.

baby

Nikdy nekončiaca téma:

Vaše neskoršie debaty isto okorenia spomienky na rôzne vtipné i bizarné príhody. Ale nezabudnúť by ste nemali ani na to, že o menštruácii je potrebné hovoriť naďalej seriózne, pretože mnohé problémy, ktoré sa s ňou spájajú, môžu byť príznakom aj vážnejšieho zdravotného problému. Informovanosť a zodpovedný prístup sú prvým krokom na ceste k tomu, aby sme ich mohli úspešne prekonať.

 

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o