Môžu sa zdať ako prirodzená súčasť vašich dní, v skutočnosti sú varovným signálom. Zrazeniny v menštruačnej krvi môžu byť predzvesťou zdravotného problému.

Každý mesiac ten istý scenár. „Neznesiteľné bolesti, desiatky minutých tampónov, vložiek a nálada pod psa. Jedného dňa však prišlo prekvapenie. Vypadlo zo mňa čosi červeno-hnedé, veľké asi ako zrelá čerešňa,“ spomína štyridsaťdvaročná Kristína. V momente sa objednala u svojej gynekologičky. Krvná zrazenina – zaznela rýchla odpoveď lekárky. „Moja menštruácia bola vždy viac-menej problematická, ale s týmto som sa nikdy pred tým nestretla. Od toho dňa som si však začala zvykať. Podobné „prekvapenia“ rôznej veľkosti ma čakali každý mesiac. Až kým sme s lekárkou neprišli na ich príčinu. V mojom prípade šlo o myóm maternice."

krvne_zrazeniny

Kristína je jedna z mnohých žien, ktorých menštruácia má miestami hororový priebeh. Mnohé pacientky strašia každý mesiac krvné zrazeniny o veľkosti celej päste. Gynekologička Andrea Maľová upozorňuje, že ku zrazeninám akejkoľvek veľkosti by pri zdravej menštruácii dochádzať nemalo. „V maternici totiž v tomto období pôsobia enzýmy, ktorých úlohou je zabraňovať zrážaniu krvi. Pri extrémne silnej menštruácii sa však môže stať, že tieto enzýmy doslova nestíhajú plniť svoju funkciu a krv sa začína zrážať. Každý takýto prejav môže znamenať zdravotný problém – poukazovať napríklad na polyp či myóm maternice. V každom prípade, je namieste navštíviť svojho gynekológa,“ odporúča doktorka Maľová.

krvne_zrazeniny

Aká je už veľká?

Nie každá zrazenina je dôvod na paniku. Malé krvné zrazeniny sa počas menštruácie občas objavia u každej ženy. V takom prípade netreba hneď utekať do ambulancie. Ak však začnú byť pravidelnou súčasťou vašich dní a sú väčšie ako napríklad dvojeurová minca, navyše ich sprevádza extrémne silné krvácanie, môže to vyvolať anémiu, teda chudokrvnosť. Prejavuje sa únavou, závratmi, rozmazaným videním alebo aj kŕčmi. Takto vaše telo poukazuje na nedostatok železa. Okrem spomínaného myómu či polypu je to ďalší dôvod na návštevu gynekológa.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o