Málokrvná som v podstate každý druhý rok. Vraj kvôli silnej menštruácii. A tak som sa na presviedčanie dcéry vybrala ku gynekológovi. Bola som rozhodnutá ho požiadať, aby mi predpísal nejaké injekcie na zastavenie menštruácie alebo hormonálnu antikoncepciu, ktorá môj cyklus upokojí. Z jeho úst som sa však dozvedela, že mám v maternici dva myómy.

Odkedy si pamätám, vždy som mala silnú, bolestivú menštruáciu. Na strednej škole sa mi dvakrát podarilo omdlieť, a preto ma triedna učiteľka posielala počas prvého dňa, keď boli kŕče najhoršie, domov. Našťastie som chodila na školu, kde sme boli takmer samé dievčatá, nemusela som sa hanbiť pred spolužiakmi. A doteraz s vďačnosťou spomínam na telecvikára, ktorému sme hlásili „M“ do notesa, keď sme mali prvé dni periódy a automaticky sme si mohli sadnúť na lavičku. Odvtedy ubehlo tridsať rokov, dnes mám 47 a v práci sedím bez ohľadu na to, či mám alebo nemám menzes. Predtým som verila, že časom a najmä dvoch pôrodoch sa môj stav zlepší, no mýlila som sa.

Niektoré moje spolužiačky sú už v prechode. A ako to vyzerá so mnou? Menštruujem 8 dní, pričom krvácanie je natoľko silné, že cítim, akoby zo mňa unikala životná energia. Lekárka mi po odbere krvi už po x-tý krát oznámila, že mám anémiu. Málokrvná som v podstate každý druhý rok. Vraj kvôli silnej menštruácii.

myom

A tak som sa na presviedčanie dcéry vybrala ku gynekológovi. Bola som rozhodnutá ho požiadať, aby mi predpísal nejaké injekcie na zastavenie menštruácie alebo hormonálnu antikoncepciu, ktorá môj cyklus upokojí. Z jeho úst som sa však dozvedela, že mám v maternici dva myómy.

Gynekológ mi odporučil hysterektómiu, odstránenie maternice. Bola som v šoku. O myómoch som nevedela nič a teraz mi mali určiť kvalitu života. Keď som prišla domov, užila som železo, ktoré si dávam naozaj iba občasne kvôli žalúdočnej ťažobe, s odhodlaním, že urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som sa opäť cítila dobre bez skalpela. Povedala som si, že mám už svoje roky a menštruácia by ma nemala trápiť viac než päť-desať rokov, a to predsa už vydržím. Pred očami som mala mamu, ktorá je po hystrektómii odkázaná na vložky proti úniku moču dlhých dvadsaťdva rokov.

V snahe získať iné alternatívne riešenie, som zapla počítač. Mala som na mysli bylinky, veď naše staré mamy tiež museli riešiť ženské problémy, no zistila som, že existujú aj iné formy liečby myómu. Keď som vypátrala, že existujú tabletky, ktoré dokážu zmierniť alebo dokonca zastaviť menštruáciu a zároveň myómy zmenšiť, dokonca ich odstrániť, od radosti som bola celá bez seba.

silna_1

Prvé, čo som urobila, že som zavolal dcére so slovami: „Mám nádej.“ Samozrejme, vysypala som jej naraz svoje obavy aj plány. Teraz viem, že ku gynekológovi sa musím vrátiť čo najskôr a zistiť podrobnosti o možnostiach liečby. Dohodla som si už termín – po menštruácii.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o