Možno by sa zdalo, že v našej „preinformovanej“ a otvorenej spoločnosti sa dnes dokážeme otvorene porozprávať o čomkoľvek. No, nie je to tak. Nedávny prieskum* agentúry TNS pre farmaceutickú spoločnosť Gedeon Richter ukázal opak. Paradoxne, ani pomerne masívna a dlhodobá marketingová podpora rôznych menštruačných pomôcok nerobí z menštruácie bežnú konverzačnú tému. Až tri štvrtiny slovenských žien sa zhodli v tom, že téma menštruácie je v spoločnosti stále tabuizovaná.

Je to škoda a obrovská chyba! Také 2 v 1... Nielenže sa nehovorí o menštruácii ako takej, ale logicky, nehovorí sa ani o zdravotných problémoch, ktoré s ňou môžu byť spojené. Pritom viac než polovica žien súhlasila s tým, že o menštruačných problémoch treba viac a otvorene hovoriť.

1

Ak chýba diskusia, logicky chýba osveta spojená s prevenciou. A že osveta je nutná ako soľ, ukázali aj ďalšie čísla z prieskumu. Problémová menštruácia môže poukazovať na vážne ochorenia. Aj keď 72 % žien si myslí, že silná a dlhšia menštruácia nie je normálna, až takmer polovica žien (45 %) v nej skôr ako dôvod vidí genetické faktory a nie možné ochorenie. Niečo v štýle: „Problémy s menštruáciou sú normálne, lebo ich mala aj moja mama a babka.“

Čo na to odborník? MUDr. Andrea Maľová, PhD. z I. gynekologicko – pôrodníckej kliniky UNB dvíha pomyslený varovný prst: „S pribúdajúcim vekom u ženy rastú riziká rôznych a hlavne vážnych gynekologických ochorení, ktoré signalizujú poruchu menštruácie. Tá je pre ženu naozaj zásadným ukazovateľom jej zdravia. Každá žena bez rozdielu by mala venovať svojej menštruácii patričnú pozornosť.“

MUDr. Maľová zdôrazňuje, aby boli ženy v tomto zodpovedné aj z iného dôvodu. Každá informácia je pre ich ošetrujúceho lekára podstatná, pretože údaje o ťažkostiach s menštruačným cyklom môžu pomôcť k určeniu správnej diagnózy.

2

O aké diagnózy v spojení s problematickou menštruáciou môže ísť? Rôzne príznaky môžu predznamenať myómy či polypy maternice, cysty, nádorové ochorenia, dysfunkcie vaječníkov, chronické zápaly, problémy srdca či obličiek a mnohé iné. Celkom dosť, však?

MUDr. Maľová vie z praxe potvrdiť, že slovenské ženy sa veľmi nerady púšťajú do debaty o svojom mesačnom cykle. Takže dámy, ostych neostych, zodpovednosť voči tak „bežnej“ záležitosti, akou je menštruácia, je na mieste!

A praktické rady ceny zlata na záver? Sledujte svoju menštruáciu! Pravidelne absolvujte každoročnú gynekologickú preventívnu prehliadku. Nehanbite sa a so svojím gynekológom sa bavte o svojej menštruácii otvorene. Ak však máte s menštruáciou akútny problém, neváhajte navštíviť svojho lekára ihneď.

*Prieskum v septembri 2016 realizovala agentúra TNS Slovakia exkluzívne pre spoločnosť Gedeon Richter na vzorke 1 000 slovenských žien.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o