Problémy s menštruáciou môžu byť u žien signálom rôznych zmien v tele. Niektoré výkyvy od normálu sú prechodné, keď sme napríklad vystresované z práce, viac schudneme alebo sme fyzicky unavené po nejakej viróze. Avšak problémy dlhodobejšieho charakteru by nám v hlave mali rozsvietiť inú kontrolku. Môžu byť príznakmi vážnejšieho ochorenia.

Nie všetko sa dá odôvodniť genetikou

Pri úrovni dnešných poznatkov vieme, že pri menštruácii nemusíme trpieť ako naše mamy či staré mamy. Ani odvolávanie sa na tzv. rodinnú anamnézu nemusí byť správne. Napríklad, taká silná, zdĺhavá, či bolestivá menštruácia môže byť príznakom myómov maternice. To vedela v našom prieskume zhruba tretina žien a približne narovnako vedeli ženy popísať, čo myóm je. Na to, že pravdepodobnosť výskytu myómu po štyridsiatke stúpa až na 50 – 60 %, nejde o veľké číslo.

myom menstruacia

Ako sa prejaví myóm

Myóm ženám spôsobuje okrem veľmi nepríjemnej menštruácie aj obmedzenia v podobe bolestivého sexu, bolestí v spodnej časti brucha, častého močenia, zápchy, či zhoršenia funkcie obličiek. Nehovoriac o tom, že kvôli nemu ženy nemôžu otehotnieť alebo donosiť dieťa. Dosť na to, aby sme spozorneli… Veľmi jasným príznakom je aj anémia, čiže chudokrvnosť. Viac ako dve tretiny žien (74 %), ktoré v prieskume uviedli, že sú anemické, vôbec nevedia o tom, že anémia môže byť prejavom myómov. Spomedzi mladých žien (25 – 34 rokov) má povedomie o tomto symptóme len 7 % žien.

A čo názor na liečbu?

Prieskum prekvapivo odhalil aj to, že spôsob liečby má tiež vplyv na to, či je žena ochotná daný problém aktívne a zodpovedne riešiť. Drvivá väčšina žien, až 86 %, si myslí, že myómy sa liečia len operačne, čo je mylná informácia. Na hypotetickú otázku – akú formu liečby by ženy preferovali – až tri štvrtiny (74 % žien) by v prípade takejto diagnózy uprednostnili liečbu tabletami. Dokonca, až 82 % žien deklarovalo väčšiu ochotu ísť ku gynekológovi, pokiaľ by vedeli, že myómy sa dajú liečiť aj spomínanými tabletami.

myom menstruacia liecba

A čo bodka na záver?

Je to tak jednoduché… Doktor Plzák mužom radil: „Zatloukat, zatloukat, zatloukat.“ Je to síce pre inú oblasť, ale v prípade žien a ich menštruácie platí pravý opak: „Sledovať, sledovať, sledovať…“ Sledujte zodpovedne svoju menštruáciu. Vedzte, že sa stane vaším osvedčeným radcom, aby ste dobre poznali svoje intímne zdravie.

zena starsia myom problem s maternicou

*Uvádzané sú dáta z prieskumu, ktorý v septembri 2016 realizovala agentúra TNS Slovakia exkluzívne pre spoločnosť Gedeon Richter na vzorke 1 000 slovenských žien.

Prvá menštruácia v živote mladej ženy

Nedopustite, aby menštruáciu už teraz vnímala negatívne, ako nutné zlo. Skôr sa jej snažte všetko vysvetliť tak, aby ju vnímala ako výsadu dospelosti, dobrého zdravia a ženskosti :).

Prečítať viac

Chcete znížiť dôsledky PMS? Udržte svoj stres pod kontrolou.

U mnohých žien môže byť menštruácia veľmi stresujúce obdobie. Silné krvácanie a rôzne druhy bolestí zvyšujú podráždenosť, a tým aj stres. Ako proti tomu bojovať?

Prečítať viac

Pekelná cesta do práce

Už ste niekedy niekoho počuli povedať: „Mal som pekelnú cestu do práce?" Poďme si položiť niekoľko otázok. Koľko denne cestujete? Koľko verejných toaliet musíte na svojej ceste navštíviť? Zmenili ste niekedy trasu, aby ste sa k jednej z nich dostali?

Prečítať viac
404