Myslíte, že viete všetko o menštruácii? Toto ste možno netušili. Prinášame vám 10 prekvapujúcich faktov o vašej perióde.

 1. Ženy v západných kultúrach prežijú počas svojho života menštruáciu asi 450 krát

 

 1. Zaujímavé je, že ženy v praveku údajne zažili krvácanie len 50 krát za život. O niečo menej ako ženy v západných kultúrach menštruujú napríklad aj dámy v poľnohospodárskych oblastiach. V priemere je to okolo 150 krát za život

 

 1. Priemerná žena približne 10 rokov zo svojho života menštruuje. Inými slovami, približne 3 500 dní tak krváca

   

  tampony_menstruacia

 

 1. V priemere minú ženy počas svojho života približne 11 000 tampónov. Z tohto počtu by ste dokonca vedeli postaviť menší dom.

 

 1. V zimných mesiacoch ženy zažívajú o niečo dlhšie, silnejšie a bolestivejšie krvácanie ako v letných mesiacoch

 

 1. Ach tie hormóny. Naše nálady sú najviac ovplyvňované počas PMS. Hladiny hormónov sú už vtedy rozkolísané a podľa toho, ktorý z nich „vyhráva", skáče aj naša nálada. Na strunu precitlivenosti hrá estrogén, na strunu smútku zase progesterón. Už v prvé dni menštruácie sa hormóny začínajú vracať do normálu.

 

 1. Aj vám akosi podozrivo unikajú z účtu peniažky vždy v rovnakom čase? Viniť vraj môžeme aj náš cyklus! Výskum profesora Pine-a z anglickej univerzity v Hertfordshire ukázal, že ženy sú všeobecne márnotratnejšie 10 dní pred menštruáciou. Podľa profesora je nekupovanie terapiou predmenštruačného syndrómu. Koenčne máme výhovorku! 🙂

   

  predmenstruacny_syndrom

 

 1. Počas menštruácie vraj ženy môžu myslieť podobne ako muži! Zníženie hladiny estrogénov v tomto období sa vraj na ženách prejavuje zvýšením „mužských kognitívnych  schopností, ktoré nám tak dočasne vypožičiavajú napríklad výhody v oblasti priestorového myslenia.

 

 1. V roku 1946 natočil Walt Disney 10 minútový vzdelávací film s názvom „The Story of Menstruation“ (Príbeh menštruácie). Dokonca sa hovorí, že práve on ako prvý vo filme použil názov „vagína“. Už sme zruinovali vaše detské spomienky?

 

 1. Nezúfajte, máme aj dobré správy. Zdravá a prirodzená menštruácia nie je až taký strašiak. Nemala by byť bolestivá, extrémne silná, dlhotrvajúca ani nepravidelná. Pokiaľ však taká je, určite navštívte svojho gynekológa, s ktorým by ste mali zistiť príčinu vašich problémov.

 

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o