Keď ste si už u svojej dcérky všimli viditeľné zmeny na tele – začali jej rásť prsia, na ohanbí a pod pazuchami sa objavili chĺpky – a na menštruáciu ešte čakáte, porozprávajte sa s ňou. Nedopustite, aby ju už teraz vnímala negatívne, ako nutné zlo, ktoré musí raz za mesiac prežiť, aby mohla mať niekedy v budúcnosti deti. Skôr sa jej snažte všetko vysvetliť tak, aby ju brala ako výsadu dospelosti, dobrého zdravia a ženskosti :).

Čo sa deje?

Prvá menštruácia sa začne až vtedy, keď sa dievča dostane do puberty. Na Slovensku je priemerný vek pre prvú menštruáciu 12 rokov, ale keď to nastane kedykoľvek medzi 8-16 rokom, je to v poriadku. Ešte predtým, ako u dievčaťa nastane prvý cyklus, môže mať tzv. pubertálny výtok, ktorý je dôkazom toho, že vaječníky začali pracovať.
V prvých rokoch býva cyklus nepravidelný. Pokojne môže dievčaťu prísť druhá menštruácia až o 6 mesiacov od prvej, ale nemusíte sa báť. Je pravdepodobné, že pri prvom cykle nedošlo k uvoľneniu dozretého vajíčka (ovulácii), iba sa oddelila stielka maternice na základe hormonálnych zmien. Menštruácií bez ovulácie môže byť aj viac. Časom (cca do 3 rokov od prvej menštruácie), keď dievča dospeje, sa menštruácia stane pravidelnou a dochádza k ovulácií periodicky a intenzita krvácania sa upraví do normálu.

Zdravá menštruácia

Ideálny cyklus sa pohybuje okolo frekvencie 28 dní, avšak za normálne môžeme považovať aj rozpätie 21 – 35 dní. Cyklus sa ráta vždy od prvého dňa krvácania. Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní, ale najmä v období rozbiehania menštruácie u dievčat sa môžeme stretnúť aj s kratším krvácaním okolo 2-3 dní. Pri zdravej menštruácii by dievčatá nemali pociťovať žiadne bolesti, pričom každou menštruáciou môžu stratiť až do 80 ml krvi.

Hygiena

Príchodom menštruácie sa dievča mení na ženu a jej telo začne vylučovať aj ďalšie tekutiny ako len krv počas menštruácie. Vo vonkajších rodidlách sa začne tvoriť mazľavá hmota, ktorá zapácha a navyše umožňuje usadzovanie choroboplodných zárodkov. Správna hygiena je preto nesmierne dôležitá. Tiež je namieste mladú dámu upozorniť na utieranie pošvy na toalete smerom ku konečníku, denné sprchovanie sa a používanie mydla na intímnu hygienu (so špeciálnym PH). Samozrejme, počas menštruácie alebo pri športových výkonoch, je možné sprchovať sa častejšie. K hygiene počas týchto dní neodmysliteľne patrí používanie vložiek či tampónov.

Vložky alebo tampóny?

Čím viac informácií svojej dcére dáte, o to viac vám bude dôverovať a bude sa môcť dobre rozhodnúť. Urobte jej sprievodcu produktmi, ktoré na trhu sú a vysvetlite jej, na akú situáciu slúžia – slipové vložky, normálne, extra absorpčné a pod. Povedzte im, ako často by si mali vložku meniť, aby sa vyhli zápachu, zápalom, pretečeniu, prípadne iným nepríjemnostiam.
Na používanie tampónov má každá žena svoj vlastný názor, ale odborníci sa zhodujú, že je to vhodné aj pre mladé dievčatá. Je dôležité používať vhodnú veľkosť, ale pretrhnutie panenskej blany nehrozí, keďže je počas menštruácie pružnejšia ako obyčajne. Skôr vznikne problém s jeho zavádzaním, aj tam môžeme odporučiť len trpezlivosť, a na niekoľký pokus sa to určite podarí. Dôležitá je aj hygiena rúk pred jeho aplikáciou.

Pohyb a stravovanie

Mladé dievčatá sa rady hýbu a menštruácia by nemala byť dôvodom na to, aby cvičenie odkladali na vedľajšiu koľaj. Lekári dokonca pohyb odporúčajú, najmä pred a počas menštruácie, aby sa predišlo vzniku predmenštruačného syndrómu. Na druhej strane netreba telo v tomto období nadmieru zaťažovať, najmä vtedy, keď samotné dievča nevie, čo sa s ňou deje. Doprajte mladej žene čas, aby spoznala zmeny na svojom tele, a aby sa so všetkým pekne zosúladila. Netreba ani podliehať zbytočným prísunom kalórií, ale tiež ju vystríhajte pred príliš drastickými diétami. Extrémna chudosť môže spôsobiť nepravidelný cyklus alebo aj úplné zastavenie menštruačného krvácania. Vtedy treba bezodkladne vyhľadať gynekológa, aby cyklus opäť spustil a samozrejmosťou je úprava stravovania.

Rady a tipy

Na záver nám dovoľte niekoľko dobrých rád:
• Naučte dcéru, ako si má menštruáciu značiť do menštruačného kalendára. Na tento účel môžu poslúžiť rôzne, aj bezplatne dostupné mobilné aplikácie.
• Zobúdzaním hormónov a príchodom menštruácie to bude mladé dievča čoraz viac ťahať aj k sexuálnemu životu. Porozprávajte sa s ňou o tom so zreteľom na menštruačný a ovulačný cyklus.
• Predtým, ako sa rozhodne sexuálne žiť, by ste mali navštíviť gynekológa a prípadne jej pomôcť zorientovať sa vo svete antikoncepcie.
• V prípade, ak bude mávať po menštruácii znížené hodnoty Hemoglobínu (norma je 120 g/liter) je vhodné upraviť stravu, alebo si železo môže dopĺňať vhodným, ľahko stráviteľným prírodným výživovým doplnkom železa.
• Nepravidelnosť menštruácie môže ovplyvňovať aj stres, rôzne choroby vaječníkov, hormonálne poruchy, nesprávna životospráva či zmena životného štýlu.
• Niekoľko dní pred a po menštruácii telo dievčaťa míňa energiu na procesy v tele, preto je dobré chrániť sa pred prechladnutím.
• Pristupujte k prvej menštruácii svojej dcéry zodpovedne a citlivo. Uľahčite jej toto obdobie ako len môžete a berte ohľad na to, že dcérka sa mení nielen po vonkajšej stránke, ale stáva sa z nej žena aj vnútri.
• Veľa trpezlivosti 🙂

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o