Milé dámy, viete, koľko krvi žena stratí počas jednej menštruácie? Skôr, ako sa začítate ďalej, skúste si tipnúť. My vám, samozrejme, odpovieme a prezradíme viac o tom, ako slovenské ženy celkovo hodnotia „svoje dni“.

Čože je to osemdesiatka...

Presnejšie objem do 80 ml krvi je ten maximálny, ktorý by mala žena so zdravou menštruáciou stratiť počas jedného cyklu. Len 17 % slovenských žien, teda necelá pätina, si v septembrovom prieskume TNS vedela správne tipnúť toto číslo. Asi si poviete, že je to ťažké odhadnúť, ako taký objem vyzerá „v praxi“. Veľkosť krvnej straty môžeme zhodnotiť podľa počtu použitých vložiek, resp. tampónov. Normálne menštruačné krvácanie by nemalo vyžadovať viac ako 1 vložku alebo 1 tampón počas 3 hodín.

1

Až 78 % žien si pritom myslelo, že tento objem je väčší ako spomínaných 80 ml. Vyššia krvná strata je pre zdravie ženy nebezpečná a mala by byť varovaním, ktoré môže signalizovať aj vážny zdravotný problém. Aj takto sa totiž môžu prejaviť myómy či polypy maternice, cysty, nádorové ochorenia, dysfunkcie vaječníkov, chronické zápaly, hormonálne poruchy a mnohé iné.

Dôležité sú aj ďalšie „miery“

Spomenuté vážnejšie problémy môžu signalizovať aj ďalšie parametre, ktoré žena nemá v norme. Tu máme na mysli dĺžku samotnej menštruácie, ako aj jej frekvenciu, čiže opakovanie. Aby sme si mohli povedať, že sme na tom ok, naše mesačné krvácanie by malo so zarátaným špinením trvať zhruba 5 - 7 dní. Ideálna frekvencia pravidelného menštruačného cyklu je 28 dní, avšak normálne je aj rozpätie od 21 do 35 dní. Je potrebné poznamenať, že menštruácia by celkovo mala prejsť bez obťažujúcich bolestí.

2

Ako to vyhodnotili Slovenky?

Viac než tretina žien (39 %) hodnotí svoj menzes ako relatívne dlhý. Približne rovnaký podiel žien (41 %) počas neho silno krváca. S bolestivým priebehom menštruácie sa potýka štvrtina žien. Zatiaľ čo s dlhým a intenzívnym cyklom majú skôr skúsenosť ženy vo veku 45 – 55 rokov, bolestivá menštruácia trápi najčastejšie mladšie ženy vo veku 25 – 34 rokov. Až 76 % žien sa obáva „červených nehôd“ a prispôsobuje tomu, napr. oblečenie aj svoj program. Silná menštruácia obmedzuje 63 % žien v ich pracovnom, spoločenskom i rodinnom živote a 58 % si dokonca podľa menštruačného kalendára zvykne plánovať dovolenky či rôzne spoločenské akcie.

*Uvádzané sú dáta z prieskumu, ktorý v septembri 2016 realizovala agentúra TNS Slovakia exkluzívne pre spoločnosť Gedeon Richter na vzorke 1 000 slovenských žien.

Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení

Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.

Prečítať viac

5 krokov k zdravej menštruácii

Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.

Prečítať viac

V klimaktériu nemusíte trpieť

Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!

Prečítať viac

© 2018 - 2024 Gedeon Richter Slovakia s.r.o